advertise
تعاونی بهین نیرو

نیروگاه های شناور خورشیدی یکی از مرزهای جدید فناوری های دریایی در حال پیشرفت و توسعه می باشد. طبق گفته بانک جهانی، ظرفیت نیروگاه های فتوولتائیک شناور قابل نصب و بهره برداری که می تواند در سطح جهان نصب شود، در حدود ۴۰۰ گیگاوات است. طبق تحقیق انجام شده در پایان سال ۲۰۱۹ حداقل ۲.۴ گیگاوات پانل فتوولتائیک بر روی آب، در ۳۵ کشور جهان نصب شده است. نیروگاه های شناور خورشیدی فراوانی در طی این سالها در سراسر جهان نصب و احداث شده اند، آیا این نوع نیروگاه ها در کشورمان ایران قابل احداث هستند؟ موارد بسیار مهمی در خصوص این نوع نیروگاه ها وجود دارد که باید در نظر گرفت و در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. بسیاری از کشورها به دلیل نبود زمین کافی و مناسب برای نیروگاه های فتوولتائیک، اقدام به احداث نیروگاه های شناور که پر هزینه هستند کرده اند، اما در کشورمان عملا مشکلی برای نبود زمین وجود ندارد.
حتما باید در آب های آرام نصب شوند، بنابراین بهترین آب ها برای احداث این نیروگاه ها می تواند آب پشت سدها، دریاچه های آرام، کانال های بزرگ آب روان باشد و امکان نصب در سواحل بدون موج شکن وجود ندارد چرا که موج ها نیروگاه را از بین خواهد برد. وقتی این نیروگاه ها بر روی آب پشت سدها احداث می شود، باعث جلوگیری از تابش خورشید بر آب و کاهش تبخیر آب پشت سد می شود و این یکی از مهمترین مزیت این نوع نیروگاه ها محسوب می شود. با توجه به اینکه پشت پنل ها با فاصله ای به سطح آب نزدیک است، تلفات حرارتی نیروگاه کاهش پیدا کرده و به نسبت نصب همان نیروگاه در خشکی، مقدار انرژی الکتریکی تولیدی نیروگاه بیشتر خواهد بود. این اختلاف بصورت متوسط بین ۲.۵ تا ۱۵ درصد گزارش شده است.
دقت شود در مناطقی که دمای هوا بالاست و طبیعتا با وجود آب، رطوبت نیز مقدار بالایی خواهد بود، احتمال رخ دادن پدیده PID بسیار زیاد خواهد بود که بایستی این مورد را در خرید تجهیزات و حتی در مرحله امکان سنجی احداث نیروگاه، بررسی کرد. ترجیحا در آب های شیرین نصب شوند، چرا که خوردگی سازه های بتنی و فلزی مهار کننده فونداسیون اصلی نیروگاه، مشکل ساز خواهد شد. اگرچه معمولا پنل ها بر روی سازه های پلاستیکی سوار می شوند، ولی مهار کلی نیروگاه با سازه های فلزی و بتنی انجام می شود.

ژ 1-1

مقاله ۱

در این قسمت متنی بنویسید.

جدیدترین محصولات

سانورتر 2KVA ، 1600W ،24V برند SAKO مدل MOSUN2KVA
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 540 وات RESTAR SOLAR مدل RT81540M
مقایسه
پنل خورشیدی مونوکریستال پرک 455 وات LONGI مدل LR4-72HPH-455M
مقایسه
پنل خورشیدی مونوکریستال 405 وات JA SOLAR مدل JAM72S10-405/MR
مقایسه
پنل خورشیدی مونوکریستال 395 وات JA SOLAR مدل JAM72S09-395/PR
مقایسه
پنل خورشیدی پلی کریستال 330 وات تابان مدل TBM-330P
مقایسه
پنل خورشیدی پلی کریستال 280 وات RESTAR SOLAR مدل RT6C-P
مقایسه
پنل خورشیدی پلی کریستال 270 وات NST مدل NST60-6-270P
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 165 وات RESTAR SOLAR
مقایسه
پنل خورشیدی انعطاف پذیر مونوکریستال 150 وات TOPRAY مدل TPS-FLX-DF150
مقایسه
پنل خورشیدی پلی کریستال 150 وات TOPRAY مدل TPS-107S-150W
مقایسه
پنل خورشیدی پلی کریستال 120 وات TOPRAY مدل TPS-107S-120W
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 120 وات RESTAR SOLAR مدل RT120M
مقایسه
پنل پلی کریستال 100 وات برند TOPRAY مدل TPS107S-100W
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 100 وات RESTAR SOLAR مدل RTM-100M
مقایسه
انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.