advertise

نصب و اجرای انواع پمپ آب خورشیدی

بررسی تلفات LID در پنل های خورشیدی
یا تخریب ناشی از نور که مخفف عبارت Light Induced Degradation می باشد باعث کاهش عملکرد پنل های خورشیدی سیلیکون کریستالی است که از همان ساعات اولیه قرار گرفتن در معرض نور خورشید اتفاق می افتد. این تلفات عمدتا بر عملکرد واقعی ماژول های نصب شده با توجه به اطلاعات کاتالوگ ارائه شده توسط برخی از ارائه دهندگان ماژول فتوولتائیک تأثیر می گذارد. در پنلهای کریستالی زمانی که عنصر بور به عنوان ناخالصی سه ظرفیتی در سیلیکون تزریق شده باشد و در فرآیند تولید اکسیژن نیز در سیلیکون مذاب راه پیدا کند، در ساعات و هفته های آغازین عملکرد سلول، افتی در تولید انرژی الکتریکی خواهیم داشت. عملا این تلفات به کیفیت ویفر مربوط است و معمولا بین ۱% تا ۵% می باشد. حضور بور و اکسیژن در کنار هم باعث می شود جلوی حرکت الکترونها گرفته شود تا به حفره ها راه پیدا نکنند. این پدیده در پنلهای P-Type رخ می دهد و در پنلهای N-Type (با تاثیرگذاری فسفر) مانند پنلهای HIT و PERC رخ نخواهد داد و یا به حداقل می رسد.

عنوان

ادامه....

بررسی تلفات LID در پنل های خورشیدی N-type و P-type

همانطور که می دانیم یک سلول خورشیدی از نوع کریستالی، از دو لایه سیلیکون نوع n و p تشکیل شده است که ناخالصی تزریقی به سیلیکون در نوع n، فسفر بوده و ناخالصی تزریقی به سیلیکون در نوع p، بور می باشد. در سلول های نوع n ضخامت قسمت نوع n بیشتر بوده و تکنولوژی تولید نیز به کل متفاوت می باشد و از مهمترین عیب سلول های نوع p که تلفات LID در حضور عنصر بور است، دور شده است. ضمن اینکه طول عمر آنها نیز بالاتر است. میزان بازترکیب الکترون حفره ها نیز کمتر بوده که به افزایش راندمان کمک می کند.

تعاونی بهین نیرو

تعاونی بهین نیرو

ادامه....

چرا تست LID برای ماژول های خورشیدی مهم است؟ تلفات LID یک مشکل شناخته شده برای تولیدکنندگان سلول های خورشیدی سیلیکونی است و می تواند منجر به از دست دادن شدید در توان تولید شده در سیستم های خورشیدی شود، به همین دلیل آزمایش LID برای ماژول های خورشیدی ضروری است. تست LID، کارایی ماژول های PV را در طول عمر کامل آنها تضمین می کند. بنابراین تخمین تخریب ناشی از نور، یک کار مهم برای تضمین عملکرد و مقرون به صرفه بودن سیستم های فتوولتائیک است. تست LID چه زمانی انجام می شود؟ آزمایش LID در مراحل اولیه تولید سلول های خورشیدی انجام شده می شود، این برای قابلیت اطمینان و کنترل کیفیت در هنگام تولید ماژول بسیار مهم است. آزمایشات اغلب در شرایط میدانی و واقعی و بر اساس تکنیک های پیشرفته انجام می شوند.

جدیدترین محصولات

اینورتر متصل به شبکه 10 کیلووات سه فاز SOLIS مدل SOLIS-3P10K-4G
مقایسه
اینورتر متصل به شبکه 20 کیلووات سه فاز SOLIS مدل SOLIS-3P20K-4G
مقایسه
اینورتر متصل به شبکه 110 کیلووات سه فاز SOLIS مدل SOLIS-110K-5G
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 420 وات
مقایسه
پنل خورشیدی مونو کریستال 550 وات
مقایسه
باتری 100 آمپر ساعت، ژل 12 ولت سپاهان باتری نوع UPS مدل ORBITAL
مقایسه
سانورتر 5500W، 48V ، 100A برند SAKO مدل SUNON PRO 5.5KW
مقایسه
سانورتر 3500W، 24V ، 100A برند SAKO مدل SUNON PRO 3.5K
مقایسه
اینورتر متصل به شبکه 50 کیلووات سه فاز SUNGROW مدل SG50CX
مقایسه

سایر خدمات

معرفی انواع انرژی‌های تجدیدپذیر در ۲۰۱۶


معرفی انواع انرژی‌های تجدیدپذیر در ۲۰۱۶


انرژی تجدیدپذیر چیست؟


انرژی تجدیدپذیر چیست؟


چرا باید از انرژی تجدیدپذیر بهره برد؟


چرا باید از انرژی تجدیدپذیر بهره برد؟


انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.