advertise

هات اسپات پنل های خورشیدی چیست

مفهوم هات اسپات در پنل های خورشیدی

هات اسپات پنل های خورشیدی یا داغ شدن موضعی سلول خورشیدی (Hot- spot Heating) زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی سلول خورشیدی با هم سری شده باشند و یک سلول به دلایلی مانند تفاوت های ناشی از ساخت سلول در کارخانه، افت کیفیت، سایه افتادن و درجه حرارت بالاتر، جریان کمتری داشته باشد. هات اسپات‌ها نتیجه کاهش کارایی در محدوده متمرکزی هستند که منجر به کاهش توان خروجی و تشدید افت کیفیت مواد در منطقه آسیب دیده می شود. پنل‌های خورشیدی انرژی قابل توجهی تولید می کنند و هنگامی که برخی از این انرژی در یک محدوده متمرکز تخلیه می شود، ممکن است پدیده Hot Spot رخ دهد. هات اسپات‌ها به ندرت پایدار هستند و معمولا تا خرابی کامل عملکرد پنل از لحاظ تولید برق و یا ایمنی ماژول افزایش می یابند ، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.
مجموعه بهین نیرو ارائه دهنده انواع پنل های خورشیدی می باشد. در شهر استفاده از پنل برای تمامی اتاق ها امری دشوار است، اما با توجه به افزایش بازده پنل ها امکان برآورده کردن نیاز مردم وجود دارد. این مجموعه یکی از معتبرترین شرکت ها در زمینه ارایه خدمات و پشتیبانی و اجرای پنل خورشیدی در سرتاسر استان فارس و بندرعباس و اصفهان،شیراز ، سیستان و بلوچستان و ... می باشد برای دریافت خدمات در شهرهای مختلف با ما در ارتباط باشید.


عوامل ایجاد کننده پدیده هات اسپات

دلایل ظاهر شدن هات اسپات ها متعدد است و می توان آنها را به دو دسته عملکردی و عملیاتی تقسیم کرد:
دلایل عملکردی که مربوط به فرآیند تولید پنل های خورشیدی می‌شود:

• عدم تطابق سلول، که هنگامی اتفاق می افتد که سلول های با جریان مختلف به طور سری وصل می‌شوند.
• آسیب دیدن یا بی کیفیت بودن سلول خورشیدی، که می‌تواند در حین ساخت رخ دهد به دلیل اینکه سلول های سیلیکونی در هنگام نورد، جابجایی و حمل و نقل تحت فشار قرار می‌گیرند.


دلایل عملیاتی هات اسپات ها که مربوط به طراحی و نصب پنل های خورشیدی است


• سایه های فصلی روی صفحات خورشیدی:
به دلیل تفاوت زاویه تابش خورشید در فصول مختلف، شرکت نصب کننده ممکن است مایل به پذیرش شرایط سایه‌اندازی در زمستان جهت افزایش تولید برق در تابستان باشد. بنابراین سلول‌های ردیف‌ پایین ماژول‌ها در زمستان هر روزه صبح و عصر دچار سایه‌اندازی می‌شوند. راه حل احتمالی، نصب پنل ها در جهت افقی است که به دیودهای بای‌پس اجازه می‌دهد در مواقع بحرانی جریان برق را هدایت و امکان تولید را فراهم کنند و آسیب به وسیله هات اسپات ها را نیز (حتی در زمستان) به حداقل برساند.
• شرایط پشت بام:
بام خانه ها ممکن است مناطقی باشد که سایه انداخته می شود. وقتی سلول های یک پنل خورشیدی با طراحی سیستم کاملاً سایه زده شوند، این می تواند به معنای عدم استفاده از دیودهای بای‌پس باشد، که باعث افزایش دما می‌شود و پنل را تخریب می کند.
• سایه انداختن جزئی به دلیل درختان یا پوشش گیاهی.

• آلودگی و شن:
پنل های فتوولتاییک می توانند در طول عمر خود با گرد و غبار، شن و ماسه معلق، خاک و غیره آلوده شوند. شرکت تعمیر و نگهداری شما باید با مراجعه دوره ای به نیروگاه، مکان هایی را که نیاز به تمیزکاری دارند، شناسایی کند. دفعات تمیز کردن عمدتا به آب و هوا ، شرایط زمین اطراف نیروگاه و همچنین اینکه در گوشه پنل های خورشیدی زهکشی وجود دارد یا نه بستگی دارد. راه حل کنترل پدیده هات اسپات در سلول‌های خورشیدی ساده‌ترین راه جهت کنترل این پدیده، اضافه کردن دیود بای پس به صورت موازی و با پلاریته مخالف به سلول خورشیدی می‌باشد. در حالت نرمال سلول بایاس مستقیم است در نتیجه دیود بای پس بایاس معکوس است و جریانی از آن نخواهد گذشت. اگر سلول به خاطر وجود عدم تطابق در جریان اتصال کوتاه، بایاس معکوس شود، دیود بای پس تحت بایاس مستقیم قرار می‌گیرد و جریان را هدایت می‌کند. در نتیجه افت ولتاژ دو سر سلول معیوب فقط به اندازه ولتاژ دیود بوده و بدین ترتیب مانع اتلاف زیاد انرژی و وقوع پدیده داغ شدن موضعی خواهد شد. معمولا از یک دیود بای پس برای ۱۰ تا ۱۵ سلول استفاده خواهند نمود. به عنوان مثال برای یک پنل با ۳۶ سلول، ۳ عدد و گاهی ۲ عدد دیود بای پس کار گذاشته می‌شود. الزاما تمامی سازندگان از دیود بای پس استفاده نمی‌کنند. در این صورت، باید مراقب بود تا پنل به مدت طولانی تحت شرایط اتصال کوتاه قرار نگیرد و نیز از سایه افتادن ساختمانها، درختان و یا پنل های دیگر بر روی آن جلوگیری به عمل آورد.

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.